tech

Економија

„Интел“ оствари приход од 13,5 милијарди долари

А1он
Американскиот информатички гигант „Интел“ соопшти дека во вториот квартал од оваа година остварил вкупен приход од 13,5 милијарди долари. Во посочениот период оперативната добивка на
Свет

Мајкрософт го претстави својот најамбициозен „офис“

А1он
Компанијата „Мајкрософт“ го престави својот нов „офис“ поддржан со тач – екран и клоуд како најважни карактеристики на новиот пакет. „Тој е дизајниран лесно да
Свет

Поранешен систем администратор од „Гугл“ е новиот генерален директор на „Јаху“

А1он
Мариса Мајер од „Гугл“ е новиот генерален директор на „Јаху“. Таа е петиот раководител за пет години на компанијата која се бори да ги надмине
Магазин

Лајковите на „Фејсбук“ бескорисни?

А1он
Едно истражување на Би-Би-Си покажа дека за повеќето компании „лајкот“ на социјалната мрежа „фејсбук“ воопшто не ги оправдал вложените инвестиции, односно повеќе изгубиле отколку што