srpska

Економија

Република Српска врати пратка со македонски сливи, имале пестициди повеќе од дозволеното

А1он
Републичката фитосанитарна инспекција на Република Српска, како дел од редовната инспекција на пратките во надворешната трговија, забрани увоз на пратка од 400 килограми сливи со
Регион

Република Српска ќе ги казнува до 15 години затвор сите што ќе ја прогласат за геноцидна творба

А1он
За нарекување на Република Српска агресорска или геноцидна творба, како и за нарекување на нејзините народи агресорски или геноцидни, во земјата ќе се казнува со
Регион

Кој ќе гo нарече српскиот народ геноциден, ќе оди во затвор – во Бања Лука му подготвија одговор на Инцко

А1он
Претставниците на парламентарните партии во Република Српска по денешниот состанок со членот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, не сакаа да откријат детали од двете
Регион

Додик: Од утре ги напуштаме органите на БиХ, одлуката на Инцко за негирањето геноцид е ништовна

А1он
Седницата на Народното собрание на Република Српска посветена на последната одлука на високиот претставник Валентин Инцко, со која во БиХ се прогласува за кривично дело
Регион

Поранешен министер во Република Српска осомничен за голема проневера

А1он
Полицијата на Република Српска поднесе кривична пријава против Миленко Савановиќ, поранешниот министер за труд, под сомнение дека го оштетил своето министерство за повеќе од 670.000
Регион

Лекар од Бања Лука сексуално злоставувал пациент кој бил во кома по сообраќајна несреќа

А1он
Основниот суд во Бања Лука го потврди обвинението против познатиот доктор од овој град Дарко Голиќ за кривично дело сексуално вознемирување на пациентот М.Ѓ. Повикувајќи
Регион

Бања Лука: Поранешниот министер за образование доби девет години затвор поради злоставување 14-годишно девојче

А1он
Окружниот суд во Бања Лука го осуди поранешниот министер за образование на Република Српска и универзитетски професор Ненад Сузиќ на девет години затвор поради сексуално
Регион

Поради земјотресите утре нема настава во училиштата во Херцеговина

А1он
Министерството за образование и култура на Република Српска донесе одлука утре превентивно да не се одржи настава во основните и средните училишта, како и во