skopje prajd

Македонија

Парада на гордоста во Скопје – марш за љубов, почит и за правда

А1он
Под мотото „Излези за љубов! достоинство, еднаквост, правда“ во Скопје се одржува третото издание на „Скопје прајд“. Учесниците на парадата се собраа во паркот „Жена
Македонија

Порака од претседателот Пендаровски по повод Скопје прајд 2022

А1он
Претседателот Стево Пендаровски посети волонтери и организатори на парадата на гордоста Скопје прајд 2022, со кои имаше можност директно да поразговара за начинот на организирањето
Македонија

Пратеници ќе му се приклучат на вториот „Скопје Прајд“

А1он
Под мотото „Вон ѕидовите“ на 26 јуни, во Скопје, ќе се одржи втората парада на гордоста во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија,
Македонија

Пендаровски: Законот за заштита од дискриминација да биде на приоритетна листа за донесување на следниот парламентарен состав

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими организаторите на манифестацијата „Скопје прајд“, која оваа година поради пандемијата на Ковид-19 се одржува виртуелно во периодот 20-30 јуни.