Пратеници ќе му се приклучат на вториот „Скопје Прајд“

Од:

Под мотото „Вон ѕидовите“ на 26 јуни, во Скопје, ќе се одржи втората парада на гордоста во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија, а на парадата ќе ѝ се приклучат и пратениците од Интерпартиската Парламентарна Група за правата на ЛГБТИ лицата, беше соопштено денеска.

– Парадата на гордоста е славење на различноста, слободата, прифаќањето, љубовта. Со учеството на овој мирен протестен марш, испраќаме порака за солидарност и поддршка на сите ЛГБТИ сограѓани во борбата против дискриминација, стигматизација, насилство и говор на омраза кон нив. Маршот е можност ЛГБТИ како една од најмаргинализираните заедници, да добие видливост во општеството и поддршка во надминувањето на проблемите со кои се соочува, стои во соопштението од Собранието.

На парадата свое обраќање ќе има координаторката на Интерпартиската Парламентарна Група за правата на ЛГБТИ лицата, г-ѓа Маја Морачанин.

Би можело да ве интересира

Пратениците кои гласаа против легализацијата на дивоградбите бараат од Пендаровски да не го потпише указот

Жарко Настоски

Првата доза од вакцината против Ковид-19 ја примиле 88 пратеници

Со двајца пратеници во скафандери, Собранието го изгласа петтиот пакет економски мерки

Маја Илиевска-Пачемска

СДСМ се согласува пратеници да можат да имаат само македонско државјанство, но тоа да важи од сега

Жарко Настоски

ЦЈЗ ги заврши епидемиолошките анкети, ниту еден пратеник или вработен во собраниските служби нема да оди во изолација

А1он

Ангажман во јавните институции наместо апанажа за пратениците и функционрите

Ана Ололовска