Пратеници ќе му се приклучат на вториот „Скопје Прајд“

Од:

Под мотото „Вон ѕидовите“ на 26 јуни, во Скопје, ќе се одржи втората парада на гордоста во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија, а на парадата ќе ѝ се приклучат и пратениците од Интерпартиската Парламентарна Група за правата на ЛГБТИ лицата, беше соопштено денеска.

– Парадата на гордоста е славење на различноста, слободата, прифаќањето, љубовта. Со учеството на овој мирен протестен марш, испраќаме порака за солидарност и поддршка на сите ЛГБТИ сограѓани во борбата против дискриминација, стигматизација, насилство и говор на омраза кон нив. Маршот е можност ЛГБТИ како една од најмаргинализираните заедници, да добие видливост во општеството и поддршка во надминувањето на проблемите со кои се соочува, стои во соопштението од Собранието.

На парадата свое обраќање ќе има координаторката на Интерпартиската Парламентарна Група за правата на ЛГБТИ лицата, г-ѓа Маја Морачанин.

Би можело да ве интересира

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ има пратеници кои го поддржуваат европскиот пат

Со одлука на пратениците, граѓаните ќе може да заработат плус 300 денари од скенирање сметки

Орце Костов

Парада на гордоста во Скопје – марш за љубов, почит и за правда

Катерина Павлова-Николовска

Порака од претседателот Пендаровски по повод Скопје прајд 2022

(ВИДЕО)„Признавањето на македонски народ е спротивно на бугарскиот интерес“ – Жестока дебата на пратениците во Софија за францускиот предлог

Орце Костов

(ВИДЕО) „Место едно вето, ние ќе имаме 35 вета“ – Пратениците од партија на Петков задоволни што ЕУ застана на страната на Бугарија

Орце Костов