sb

Економија

Светска банка: Пад од 20 отсто на дознаките од странство поради пандемијата

А1он
Пандемијата на новиот коронавирус доведе до отпуштање на голем број работници кои живеат и работат во странство, а последиците веќе ги чувствуваат нивните семејства кои
Економија

Светска банка: Поддршката за Европа и централна Азија во борбата против пандемијата над 1,4 милијарди долари

А1он
Поддршката за земјите од Европа и централна Азија во борбата против пандемијата на новиот коронавирус досега изнесува повеќе од 1,4 милијарди долари, соопшти денеска Светска
Економија

Ана Бјерде, нова потпретседателка на Светската банка за Европа и Централна Азија

А1он
Ана Бјерде, Швеѓанка по националност, на 1 мај годинава стана новата потпретседатлка на Светска банка за регионот на Европа и Централна Азија. Таа ќе ги
Свет

СБ на ОН првпат во историјата ќе гласа преку електронска пошта

А1он
Советот за безбедност на Обединети нации првпат во историјата воведува гласање преку електорнска пошта за време на пандемијата со новиот коронавирус. Заменикот на рускиот амбасадор
Економија

ВИДЕО: Владата инсталираше фотоволтаични системи на 108 јавни објекти за годишна заштеда од 190.000 евра

А1он
„Со цел, зголемување на производството на електрична енергија од обновливи извори, како и за намалување на трошоците за електрична енергија, на институциите формирани од општините
Економија

(ВИДЕО) Анѓушев: Поддршка од 420 милиони евра од СБ во наредните четири години

А1он
Во следните четири години Светска Банка (СБ) ќе го поддржи економскиот развој во Северна Македонија со повеќе програми во вкупна вредност од околу 420 милиони
Економија

СБ: Северна Македонија продолжува со позитивни трендови во економијата, растот 3,1 отсто

А1он
Светска банка ја ревидира стапката на економски раст за годинава од 2,9 на 3,1 отсто. Во најновиот регионален извештај оценува дека Северна Македонија и Косово
Економија

Откриен најголемиот таен глобален кредитор, поголем од ММФ и Светска банка

А1он
Истражувањата покажуваат дека кинеските државни банки издале околу една четвртина од вкупните кредити на пазарите во развој. Тоа доведе Кина да стигне на водечката глобална
Економија

Три потпретседатели на Светска банка доаѓаат на Конституенцата во Скопје

А1он
Три потпретседатели на групацијата на Светска банка ќе присуствуваат на Конституенцата на Светска банка и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), што ќе се одржи од 21
Економија

Светската банка предвидува забавување на економскиот раст во Европа и Централна Азија

А1он
Економскиот раст во Европа и во Централна Азија лани се намали на 3,1 отсто, а годинава дополнително ќе забави на 2,1 проценти, како последица на