ramiz merko

Македонија

Алијанса за Албанците ја поздрави одлуката на Стејт департментот за струшкиот градоначалник Рамиз Мерко

А1он
Струшкиот огранок на Алијансата за Албанците ја поздрави одлуката на Стејт департментот на САД со која градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко и членовите на
Македонија

Османи за Мерко: ДУИ бара институциите да го истражат Мерко, тој лично побара да се замрзне неговото членство во партијата

Орце Костов
Портпаролот на ДУИ и министер за надворешни работи Бујар Османи вели ги почитува ставовите на САД и ги смета за добронамерни. – Прво ДУИ бара
Македонија

Георгиев: Не изненадува случајот со Мерко туку тоа што нашите институции се разбрануваат кога се укажува однадвор

А1он
Ова не е воопшто изненадување, но е изненадување тоа што повторно нашите институции сега се разбрануваат откако некој однадвор ќе укаже за одредени состојби што
Македонија

ДУИ денеска ќе излезе со став за ставањето на Мерко на црната листа на САД

А1он
Демократската унија за интеграциии (ДУИ) денеска ќе се изјасни во однос на ставањето на градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко на црната листа на САД. Министерот
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалот на Мерко ја замолчи ДУИ, само Ковачевски го брани

А1он
САД го откри, a македонските институции го премолчуваат криминалот и корупцијата на СДС и ДУИ. САД го прогласи Рамиз Мерко, градоначалник од ДУИ за персона
Македонија

Црната листа го разбуди Судски совет: Ќе проверува дали Мерко се мешал во судот во Струга

Орце Костов
Судски совет ќе ги проверува наводите за струшкиот градоначалник Рамиз Мерко кој вчера беше ставен на црната листа за влез во САД заедно со своето
Македонија

Агелер: За Рамиз Мерко има цврсти докази, а и други функционери ќе завршат на црната листа

Орце Костов
Амбасадорката на САД во Македонија, Ангела Агелер откри дека постои листа со имиња кои се разгледуваат и за нив се собираат докази. „За Рамиз Мерко
Македонија

Ковачевски: Судството да се запраша како САД се толку далеку и имаат наводи за Мерко, а тие не

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски им порача на советниците во општина Струга дека ќе треба добро да размислат како ќе делуваат понатаму поради последните случувања со градоначалникот
Македонија

Рамиз Мерко и неговото семејство се најдoa на американската Црна листа

А1он
Соединетите Американски Држави го именуваа градоначалникот на општина Струга, Северна Македонија, Рамиз Мерко, како генерално неподобен за влез во Соединетите држави, поради неговата вмешаност во
Македонија

За Груби, платформите во Струга не се дивоградба: Нема никаков притисок од јавноста

Кристијан Ландов
Вицепремиерот Артан Груби отиде до Струга за да најави дека тамошниот градоначалник Рамиз Мерко, ќе урива платформи на брегот на Охридското Езеро. Груби смета дека