pernik soobrakjajka

Македонија

Станков: Пронајдени 44 тела и остатоци од тела, коишто ќе се поврзат со ДНК анализата

А1он
Директорот на Институтот за судска медицина Александар Станков вели дека на местото на автобуската несреќа во Бугарија се пронајдени 44 тела и остатоци од тела,
Македонија

Во Софија приведен маж за недолични коментари на Фејсбук за автобуската несреќа

А1он
Полицијата привела 24-годишен маж, кој објавувал коментари на Фејсбук, поврзани со трагичната несреќа со патничкиот автобус на автопатот Струма, некомпатибилни со моралните и етичките норми,
Македонија

Недостасува еден патник од автобусот кој изгоре, го нема ниту меѓу повредените, ниту меѓу загинатите

Кристијан Ландов
Во остатоците од автобусот се пронајдени 44 трупови од жртви, соопштија бугарските истражни органи. Тие велат дека добиле информација дека во автобусот патувале 52 патници,
Македонија

Нови детали: Сомнежот е дека човечка грешка е причина за несреќата, патниците биле испитани

Кристијан Ландов
„До овој момент нема ниту еден очевидец, а по медиумите ги има по 15-20 лица. Затоа сакаме објективно и коректно да ве информираме, за истрагата
Македонија

Хоспитализираните во „Пирогов“ се во стабилна состојба, еден денеска ќе биде опериран

А1он
Сите пациенти повредени во автобуската несреќа на автопатот Струма се во стабилна општа состојба, и нема опасност по нивните животи, соопшти денеска болницата „Пирогов“. Вчера
Македонија

Главниот бугарски обвинител доаѓа во Скопје, лично ќе побара правна помош од Обвинителството

А1он
Главниот бугарски обвинител Иван Гешев во придружба на истражител денеска ќе дојде во Скопје за лично да поднесе барање за правна помош до Обвинителството во