ovostarstvo

Економија

Македонските јаболка најпогодени од руските санкции, неизвесен извозот и на праската и црешата

А1он
Јаболката, праските и црешите се најпогодени од забраната за увоз на македонското овошје што ја воведе Русија. Забраната стапи во сила кон крајот на минатата
Економија

Николовски од Ресен: Производителите на јаболка за прв пат оваа година ќе имаат две исплати за субвенции

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска во Ресен одржа средба со производителите на јаболка од овој регион. На средбата се разговараше за
Економија

Бавен откупот на преспанското јаболко, производителите бараат продолжување на субвенциите

А1он
Откупот на преспанското јаболко тече многу бавно, јаболко производителите бараат владината мерка од три денари по килограм продадено индустриско јаболко, да продолжи до 30 јуни
Економија

Ниските утрински температури предизвикаа штети кај овошките во Тиквешко

А1он
Ниските утрински температури предизвикаа штети кај овошките во Тиквешко, потврдија од подрачните единици на Агенцијата за поттикнување на развојот во земјоделството, во Кавадарци и Неготино.
Економија

Зголемување на органското производство кај житата, овошките и грозјето, драстичен пад кај индустриските култури

А1он
Органското производство минатата година во однос на 2018-та бележи раст кај житните култури за 11,15 отсто, кај лозовите насади за 40,32 отсто, на зеленчукот за
Економија

Преспанските јаболкари добија поддршка од ресенскиот градоначалник во барањата околу цената

А1он
Градоначалникот на Ресен Живко Гошаревски јавно ги поддржа производителите на јаболкa за нивното барање за одредување минимална продажна цена на преспанското јаболко. На средбата со
Економија

Кајсиите на удар, временските услови поволни за есенските посеви

А1он
Снегот што падна првите два дена откако земјава ја зафати бранот врнежи, може да предизвика штети кај кајсиите зашто поради ниските утрински температури, се задржа
Економија

(ВИДЕО) Трипуновски: Производството наместо на откуп завршува на буниште

А1он
Продолжува агонијата на земјоделците производители на праска од Росоман. Трета година по ред откако СДСМ е на власт производителите на праска од Росоман немаат откуп