norveska

Свет

ВИДЕО: И Норвешка има свој Лох Нес

А1он
Норвешките сајтови и телевизии објавија фотографии и видео од норвешкиот Неси. Тројца туристи, фотографирале и снимиле со мобилен телефон, мистериозно суштество во норвешкото езеро „Hornindalsvatnet“.
Свет

Директорот на норвешката полиција поднесе оставка

А1он
Директорот на норвешката полиција,  Ојстен Меланд поднесе оставка на функцијата. По извештајот на независната комисија која заклучи дека полицијата можела да го спречи масакрот што
Свет

Стотици евакуирани во Норвешка поради ураган

А1он
Ураганот Фрида кој ноќеска го погоди источниот дел од Норвешка, предизвика поплави и лизгање земјиште како и евакуација на стотици луѓе, јавуваат локалните медиуми. Заради
Свет

Евакуирана околината на американската Амбасада во Осло поради сомнителен пакет

А1он
Норвешката полиција пронајде денеска сомнителен пакет под автомобил, паркиран пред зградата на Амбасадата на САД во Осло и го блокираше пристапот до поголемиот дел од
Свет

Брејвик порано или подоцна ќе биде ослободен

А1он
Норвежаните мора да се подготват на можноста масовниот убиец Андерс Беринг Брејвик некогаш во иднина повторно да се појави во општеството, изјави неговиот адвокат Геир