nigerija

Свет

Сите 18 патници загинаа денеска во авионската несреќа во Лагос

А1он
Сите 18 патници и членови на екипажот загинаа денеска при уривањето на авион на аеродромот во близина нигерискиот град Лагос, сооппштија воздухопловните власти на Нигерија.
Свет

Најмалку 42 загинати и над 100 исчезнати во бродска несреќа во Нигерија

А1он
Најмалку 42 лица загинаа, а над 100 се исчезнати, откако брод со патници и товар потона во реката Нигер, соопшти денеска нигериската спасувачка служба. Бродот, на кој
Свет

Шестмина уапсени пред простории на партијата „Златна зора“ во Грција

А1он
Грчката полиција уапси шест лица во градот Месолонги, во западниот дел од земјата, во рамки на акцијата за наоѓање на напаѓачите, кои синоќа фрлиле рачни
Свет

Најмалку 143 жртви во напад на исламистички екстремисти во Нигерија

А1он
Група работници кои работеле на уредување на земјштето крај еден автопат во североисточниот дел на Нигерија, откриле тела  на најмалку 143 цивили убиени од припадници
Свет

Нигериската армија уби најмалку 150 бунтовници во операција против групата Боко Харам

А1он
Нигериската армија соопшти дека во операции против исламистичката група Боко Харам убила 150 бунтовници и загубила еден офицер и 15 војници. Судирите биле во североисточната