nigerija

Свет

Поддршка на Боко Харам станува кривично дело во Велика Британија

А1он
Поддршка на африканската исламистичка милитантна организација Боко Харам, како и на екстремистичката Минбар Ансар Ден во иднина ќе се третира како кривично дело во Велика Британија. Во
Свет

Најмалку 42 убиени при напад врз средно училиште во Нигерија

А1он
Најмалку 42 лица, меѓукои најголемиот број ученици, се убиени денеска при напад на припадници на ислмистичкото милитантно движење Боко Харам врз едно средно училиште во североисточната нигериска
Свет

Убиени 29 ученици и наставник во средно училиште во Нигерија

А1он
Исламски екстремисти убија денеска 29 ученици и еден наставник во напад врз средно училиште со интернат во североисточниот дел од Нигерија. Дел од преживеаните во нападот
Свет

САД понудија награда за информација за лидерите на терористичките организации во западна Африка

А1он
САД за прв пат понудија награда за информација за местото на престој на лидерите на четири западноафрикански терористички групи, пренесоа американските медиуми. Стејт департментот во понеделникот соопшти
Свет

Нигерија воведува 14 години казна затвор за хомосексуални бракови

А1он
Нигерискиот парламент усвои синоќа закон со кој се забрануваат хомосексуални бракови и се ставаат вон законот сите организации кои поддржуваат геј права. Со новиот закон усвоен едногласно