mon

Македонија

МОН и МАНУ ќе ја интензивираат соработката

А1он
Потесна соработка на Министерството за образование и наука со Македонската академија на науките и уметностите и  дефинирање на идните приоритети, беше главна тема на денешната
Македонија

Министерот Адеми го посети ОУ „Фаик Коница“ во липковско Слупчане

А1он
Министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми, придружуван од градоначаникот на Липково Садула Дураку, денеска го посети основното училиште „Фаик Коница“ во липковското село Слупчане,
Македонија

Министерот Адеми се сретна со постојаниот координатор на ОН, Луиза Винтон

А1он
 Соработката на Република Македонија со агенциите на Обединетите Нации во областа на образованието беа тема на средбата на министерот за обрзование и наука, Абдилаќим Адеми
Македонија

Средба на Адеми со претседателите на студентските парламенти на државните универзитети

А1он
Министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми, заменик министерот Спиро Ристовски и државниот секретар Елизабета Тодоровска имаа средба со претседателите на студентските парламенти на државните
Македонија

Во мирување генералниот штрајк во образованието

А1он
Советот на СОНК на денешната седница, по повеќечасовна расправа го стави во мирување Генералниот штрајк во образованието закажан за утре. Во соопштението од оваа синдикална организација се
Македонија

Во МОН завршија разговорите, Советот на СОНК попладнево ќе одлучува за штрајкот

А1он
Средбата меѓу претставници на раководството на СОНК и на Министерството за образование и наука, заврши. Отворени се сите прашања што СОНК ги побара. Одлуката дали
Македонија

(ВИДЕО) СДСМ: Наставници и родители, власта ве лаже и за платите и за казните од 2.000 евра

А1он
„Независно што по некои медиуми, во овие моменти излегува информација за наводен договор помеѓу СОНК и Владата, СДСМ ги поддржува барањата на СОНК и инсистираме