makedonska rakomenta reprezentacija

Спорт

Младите ракометари го освоија ЕХФ шампионатот во Рига

А1он
Македонската кадетска ракометна репрезентација го освои пехарот на ЕХФ шампионатот во Рига откако во финалето ја совлада Швајцарија со 24:22. Тоа беше петта победа на
Спорт

Стоилов ја завршува репрезентативната кариера: Ми беше чест што 15 години играв за Македонија

А1он
Сакам да објавам крај на репрезентативната кариера рече Столе Стоилов на прес конференцијата по натпреварот на македонската ракометна репрезентација и победата над Чешка која донесе
Спорт

Македонија е на Светско, ракометарите повторно во елитата

А1он
Македонската ракометна репрезентација се пласираше на Светското првнество кое во јануари следната година ќе се одржи во Полска и во Шведска откако во реваншот од
Спорт

Пласман на Светско првенство за историско збогум на легендарниот капитен

А1он
Дологодишниот каптен и актуелен селектор, легeндата на македонскиот, но и на светскиот ракомет, Кирил Лазаров денеска ќе го одигра последниот натпревар во дресот на македонскиот
Спорт

Ракометарите одат во втората фаза од баражот за Светското првенство

А1он
Македонската ракометна репрезентација обезбеди пласман во втората фаза од баражот за пласман на Светското првентво каде ќе одигра двомеч со Чешка откако успешно ги мина
Спорт

Ракометарите против Романија и Чешка во баражот за пласман на Светското првенство

А1он
Македонската ракометна репрезентација ќе се соочи со Романија во првата фаза од баражот за пласман на Свескотото првенство кое во 2023 година ќе се одржи
Спорт

Лазаров: Верувам во оваа група ракометари повеќе од самите што веруваат

А1он
Ден по поразот од Црна Гора и елиминацијата од Европското првенство селекторот Кирил Лазаров ја презеде одговорноста, но уште еднаш потврди дека верува во оваа
Спорт

ВИДЕО: Црногорски репрезентативец ги плукна македонските навивачи

А1он
По завршувањето на натпреварот меѓу македонската и селекцијата на Црна Гора беше спречен инцидент откако црногорскиот репрезнтативец Марко Ласица ги плука македонските навивачи со кои
Спорт

Македонија поразена и од Црна Гора, елиминација по првата фаза

А1он
Македонската ракометна репрезентација го претрпе и вториот пораз на Европското првенство. Загуби од Црна Гора со 28-24 во дуелот од вторто коло во групниот сегмент.
Спорт

Без Стоилов против Црна Гора, позтивен е на ковид

А1он
Столе Стоилов нема да биде дел од македонската репрезентација на денешниот дуел против Црна Гора на Европското ракометно првенство информираше Ракомeтната федерација на Македонија. Tој