makedonska filharmonija

Култура

„Ритамот во себе“ мултимедијална продукција за млади во Филхармонија

А1он
„Ритамот во себе“ е мултимедијална продукција за млада публика на возраст од 11 до 14 години која премиерно ќе биде изведена денеска напладне во Камерната
Култура

„Музика за 18 музичари“ на Стив Рајх вечер во Филхармонија

А1он
Антологиското дело на американскиот композитор Стив Рајх, „Музика за 18 музичари“, ќе биде изведено вечерва од 20 часот од оркестарот на Филхармонија под диригентство на
Култура

Симон Трпчески ќе ја отвори новата концертна сезона на Филхармонија

А1он
Новата концертна сезона на Филхармонија, насловена „Филхармонија во движење“ започнува в четврток со концертот „Данте 700“. – Насловот на новата концертна сезона алудира на фактот
Култура

Откажано гостувањето на Белградската филхармонија

А1он
Гостувањето на Белградска филхармонија во Скопје, на 9 октомври е откажано, поради ненадејната смрт на директорот Иван Тасовац, кој почина синоќа, во својот дом во
Култура

Филхармонија со концерт „Музиката и градот“

А1он
Оркестарот на Филхармонија вечерва со почеток во 19 часот ќе одржи концерт насловен „Музиката и градот“ на кој праизведба ќе доживее електроакустичната симфониска поема „Скопје“
Култура

Концерт на Филхармонија посветен на Саша Николовски -Ѓумар

А1он
Филхармонија денеска ќе го одржи концертот „Фанфари за еден пријател“ посветен на маестро Саша Николовски-Ѓумар (1966-2017) со почеток во 20 часот. Диригент на концертот е
Култура

Македонската филхармонија со „Моја љубов“ по повод Денот на вљубените

А1он
Македонската филхармонија в понеделник  од 20 часот ќе го одржи концертот „Моја љубов“ посветен на Денот на вљубените. Под диригентство на маестро Борјан Цанев, ќе