simon trpceski

Култура

Симон Трпчески настапи со Државниот филхармониски оркестар на Солун

А1он
Пијанистот Симон Трпчески синоќа ја затвори сезоната на Државниот филхармониски оркестар на Солун. Во Церемонијалната сала на Универзитетот „Аристотел“, под диригентската палка на Милтос Логиадис,
Култура

Мини-турнеја на Трпчески заедно со светскиот виолинист Максим Венгеров

А1он
По минатогодишниот настап на фестивалот „Музика Мунди“ во Брисел, македонскиот пијанист Симон Трпчески овој месец ја почна мини-турнејата заедно со Максим Венгеров, кој се смета
Култура

Симон Трпчевски со ЦД-то за Шостакович номиниран за Меѓународните награди за класична музика

А1он
Последниот компакт диск на кој македонскиот пијанист Симон Трпчески заедно со Јаначек филхармонискиот оркестар од чешкиот град Острава и прославениот диригент Кристијан Мачелару од Романија,
Култура

Симон Трпчески ќе ја отвори новата концертна сезона на Филхармонија

А1он
Новата концертна сезона на Филхармонија, насловена „Филхармонија во движење“ започнува в четврток со концертот „Данте 700“. – Насловот на новата концертна сезона алудира на фактот
Култура

Симон Трпчески денеска ќе одржи концерт во Софија

А1он
Во најпрестижната сала за класична музика „Бугарија“ во Софија, денеска концерт ќе одржат четворица македонски и бугарски изведувачи, кои се дел од Софиската филхармонија. Дел
Култура

Лондонски „Сандеј Тајмс“ со блескави оценки за новото ЦД на Симон Трпчески

А1он
„Вонсериско издание“ – оценува лондонски „Сандеј Тајмс“ образложувајќи го својот избор за албум на неделата! Во издание на престижната британска етикета „Лин Рекордс“, од денеска
Култура

Пофалби од американската критика за „Македонисимо“ на Симон Трпчески

А1он
Најновиот проект инспириран од фолклорна музика „Македонисимо“ на пијанистот Симон Трпчески, доби пофалби од американскиот магазин специјализиран за рецензии „Америкен Рекорд Гајд“ и двомесечникот „Фанфер“,
Култура

Компакт-дискот „Македонисимо“ на Трпчевски и пријателите издаден од британската „Лин рекордс“

А1он
Престижната британска етикета „Лин Рекордс“ (Linn Records), денеска го објави албумот „Македонисимо“ зад кој стојат Симон Трпчески и пријателите. -Денеска е голем ден, Голема Богородица,