makedonska filharmonija

Култура

„Звукот на идната генерација“ – концерт со студентите од ФМУ

А1он
Овој четврток во 20 часот во Филхармонија ќе се одржи концертот насловен „Звукот на идната генерација“ на кој ќе настапат студентите од Факултетот за музичка
Култура

„Ритамот во себе“ мултимедијална продукција за млади во Филхармонија

А1он
„Ритамот во себе“ е мултимедијална продукција за млада публика на возраст од 11 до 14 години која премиерно ќе биде изведена денеска напладне во Камерната
Култура

„Музика за 18 музичари“ на Стив Рајх вечер во Филхармонија

А1он
Антологиското дело на американскиот композитор Стив Рајх, „Музика за 18 музичари“, ќе биде изведено вечерва од 20 часот од оркестарот на Филхармонија под диригентство на
Култура

Симон Трпчески ќе ја отвори новата концертна сезона на Филхармонија

А1он
Новата концертна сезона на Филхармонија, насловена „Филхармонија во движење“ започнува в четврток со концертот „Данте 700“. – Насловот на новата концертна сезона алудира на фактот
Култура

Откажано гостувањето на Белградската филхармонија

А1он
Гостувањето на Белградска филхармонија во Скопје, на 9 октомври е откажано, поради ненадејната смрт на директорот Иван Тасовац, кој почина синоќа, во својот дом во