laskarci

Македонија

И последниот осомничен за несреќата кај Ласкарци излезе од Шутка

Кристијан Ландов
Судот донесе одлука со која го ослободи и последното лице кое беше во притвор во Истражниот затвор во Шутка, а е осомничено за несреќата кај
Македонија

Обвинителство: Да им биде продолжен притворот на осомничените за несреќата кај Ласкарци

А1он
Скопското јавно Обвинителство што ја води истрагата за несреќата кај Ласкарци, побарало од судот да им биде продолжен притворот и куќниот притвор на осомничените, дознава
Македонија

Повредените во сообраќајката кај Ласкарци нема да плаќаат партиципација за здравствено осигурување

А1он
Повредените патници во сообраќајната несреќа кај Ласкарци ќе бидат ослободени од плаќање партиципација при користењето на здравствени услуги, одлучи денеска Владата на редовна седница. Одлуката,
Македонија

За вештачењата за Ласкарци скопското Обвинителство досега должи 1,5 милион денари

А1он
Скопското Обвинителство само за досегашните вештачења за несреќата кај Ласкарци потрошило 1,5 милион денари, во кои влегуваат трошоците за обдукција, вештачењата и прегледите, потврди за
Македонија

Само две семејства побарале од бесплатната психолошка помош по несреќата кај Ласкарци

А1он
По несреќата кај Ласкарци во која загинаа 16 лица, а 35 беа повредени, само две семејства се јавиле да побараат психолошка помош и поддршка која
Македонија

Отворена посебна сметка за донации за семејствата на настраданите и повредените во трагедијата кај Ласкарци

А1он
Гостиварската локална самоуправа отвори посебна донаторска сметка за помош на семејствата на загинатите и на повредените во автобуската несреќа во близина на селото Ласкарци. Одлуката
Македонија

Притвор за сопственикот на „Дурмо-турс“ и возачот на автобусот

А1он
Постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за определување мерка притвор за шест лица и мерки за претпазливост за едно лице, кои беа спроведени во
Видео Македонија

ВИДЕО: Неисправни сопирачки и голема брзина главни причини за несреќата кај Ласкарци

А1он
Неисправни сопирачки на автобусот и недозволена брзина на движење, како и пропусти во работењето на компанијата, се главните причини за несреќата кај Ласкарци, што се
Македонија

Возачот и вработени во Дурмо турс приведени за несреќата кај Ласкарци

А1он
Седум лица се приведени за несреќата кај селото Ласкарци која се случи минатиот месец, потврдуваат извори од Обвинителството за „А1он“. Меѓу нив се вработени во
Македонија

Благодарници за пожарникарите кои помогнаа на настраданите во несреќата кај Ласкарци

А1он
За покажаната храброст и укажаната несебична помош на настраданите во сообраќајната несреќа кај селото Ласкарци, на пожарникарите од Територијалната противпожарна единица на Град Скопје градоначалникот