Судијката која го судеше Заев за „Поткуп“ ќе ја суди сообраќајката кај Ласкарци

Од:

Во Кривичниот суд во Скопје на 5 септември треба да се одржи првото судско рочиште за сообраќјаната несреќа која што се случи кај Ласкарци.

Предметот ќе го суди судијата Диана Груевска Илиевска, која кратко време го судеше премиерот Зоран Заев за предметот „Поткуп“. Груевска Илиевска му беше заменичка на експретседателот на судот, Владимир Панчевски.

Скопското обвинителство поднесе обвинение против сопственикот на „Дурмо турс“ и еден вработен во фирмата, против возачот на автобусот и уште против три лица вработени во станицата за технички преглед.

Сите се обвинети за тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот кои резултираа со тешката сообраќајна несреќа на автобусот на „Дурмо турс“ на 13 февруари во која 16 лица загинаа, а вкупно 38 патници беа тешко повредени.

Би можело да ве интересира

Заврши маршот посветен на загинатите во сообраќајната несреќа кај Ласакрци

Драган Поповски

Филипче: Tешките моменти како несреќата кај Ласкарци не потсетуваат дека тука сме да помогнеме еден на друг

Ана Ололовска

Продолжува судењето за „Ласкарци”

Ана Ололовска

Пред годишнина од сообраќајката, ново рочиште за „Ласкарци“

Ана Ололовска

Возачот на автобусот на „Дурмо турс“ немал психичка болест

Драган Поповски

Возачот на автобусот на „Дурмо турс“ боледувал од дијабет, терапијата не влијаела на способноста за возење

Ана Ололовска