kina koronavirus

Свет

Кина: Не се проблем визите за тимот на СЗО, се уште ги договараме деталите

А1он
Кина денеска потврди дека преговара со Светска здравствена организација за датумите и планот за посета на меѓународните експерти кои ќе го истражуваат потеклото на Ковид-19.
Свет

Кинеска активистка осудена на четири години затвор поради известување за коронавирусот во Вухан

А1он
Кинеската државјанка Жанг Жан е осудена на четири години затвор за известување во живо од Вухан кога избувна епидемијата, изјави нејзиниот адвокат денеска, скоро една
Свет

Во Кина тестирање на милиони жители по седум нови случаи на Ковид-19

А1он
Властите во пристанишниот град Даљен, во североисточна Кина, тестираат милиони жители откако во изминатите 24 часа беа пријавени седум нови случаи на заразени со коронавирус.
Свет

Експерименталната вакцина Во Кина ја примија околу милион луѓе

А1он
Речиси еден милион луѓе досега ја примиле експерименталната вакцина што ја развива кинеската фармацевтска компанија „Синофарм“ во рамки на итната програма одобрена од кинеската Влада.