kina koronavirus

Свет

Седумнаесет милиони жители на Шенжен во картантин поради коронавирусот

А1он
Седумнаесет милиони жители на јужниот кинески град Шенжен се ставени во картантин откако се пријавени 66 нови случаи на коронавирус, соопшти локалната власт, која исто
Свет

Кина објави рекорден број инфицирани со коронавирус

А1он
Кина објави досега највисока бројка заразени со коронавирус во озминатите две години. Кинеските здравствени власти пријавуваат 402 локални инфекции, речиси двојно повеќе од претходниот ден.
Свет

Кина го одобри лекот на Фајзер против ковид

А1он
Кина денеска даде одобрување за „условна“ употреба на лекот портив Ковид-19 на американската компанија Фајзер, објави националната медицинска агенција. Одлуката е донесена во период во
Свет

Кина се бори со најголемата епидемија на делта сојот во градот Далиан

А1он
Кина се бори со најголемата епидемија на делта сојот на коронавирусот во градот Далиан, каде што бројот на инфекции се зголемува побрзо од националниот просек.
Свет

Кинески град од 9,5 милиони жители затворен поради три нови случаи на коронавирус

А1он
Кинескиот град Харбин е затворен поради нови случаи на инфекција со коронавирус, а испратени се и национални здравствени службеници за да се справат со ново