Кина пријави први смртни случаи од корона по една година

Од:

Две лица починаа како последица на Ковид-19 во Кина, каде што последната смрт од оваа болест е забележана во јануари 2021 година, соопшти денеска кинеската здравствена комисија.

Независните експерти се сомневаат во точноста на официјалните кинески податоци за бројот на заразени и смртни случаи, според кои последниот смртен случај од Ковид-19 е забележан на 25 јануари 2021 година.

Кинеските власти неодамна забележаа рекордни нивоа на инфекција со коронавирус од крајот на првиот бран во Вухан на почетокот на 2020 година.

Околу 4.000 нови случаи

Речиси 4.000 нови случаи на инфекција се пријавени во 16 кинески провинции, не сметајќи го Хонг Конг.

Бројките се сè уште релативно ниски во споредба со другите земји, но поради кинеската политика на нулта толеранција за коронавирусот, властите сериозно реагираат на помалите жаришта: масовно тестирање, ограничувања за транспорт и правила за карантин.

Неколку милиони кинески граѓани во моментов се во затвор, вклучително и градот Шензен и делови од Шангај, двата најважни економски центри во земјата. Затворени се и неколку делови од главниот град Пекинг со илјадници жители.

Би можело да ве интересира

Кинески туристи повторно организирано ќе доаѓаат во Македонија

Катерина Ѓуровски

Кина: СЗО се обидува да „не оцрни“ околу извештајот за потеклото на короната

Кинеските власти прогласија „решителна победа“ над Ковид-19

Кинезите по три години забрани, од недела конечно ќе можат да патуваат

Порастот на бројот на ковид случаи во Кина не се очекува да влијае врз епидемиолошката ситуација во Европа

Кина го доживува најголемиот бран на коронавирус досега

Горан Наумовски