katalonski separatisti

Свет

Каталонските сепаратисти одржаа голем митинг во Барселона пред разговорите со владата

А1он
Сепаратистите од Каталонија го одржаа првиот масовен собир во Барселона од почетокот на пандемијата на коронавирус, сакајќи да покажат единство и покрај поделбите во нивните
Свет

Каталонските сепаратисти склучија договор за формирање регионална влада

А1он
Двете главни сепаратистички партии во Каталонија склучија договор за поделба на власта во оваа немирна шпанска покраина, со што завршија расправиите што траеја повеќе од
Свет

Пуџдемон бара ослободителна пресуда за каталонските сепаратисти

А1он
Поранешниот претседател на регионалната Влада на Каталонија, Карлес Пуџдемон оцени дека судењето на групата од 12 каталонски сепаратиситчки лидери во Мадрид, претставува тест на издржливост