katalonija sudenje

Свет

Шпанија се откажа од обвиненијата за бунт против поранешниот каталонски лидер Пуџдемон

А1он
Шпански суд се откажа од обвиненијата за бунт против поранешниот каталонски претседател Карлес Пуџдемон за неговата улога во организирањето на референдумот за независност во 2017
Свет

Пуџдемон бара ослободителна пресуда за каталонските сепаратисти

А1он
Поранешниот претседател на регионалната Влада на Каталонија, Карлес Пуџдемон оцени дека судењето на групата од 12 каталонски сепаратиситчки лидери во Мадрид, претставува тест на издржливост