jen stoltenberg

Македонија

Столтенберг: Утрешниот Самит е признание за важноста на улогата што Северна Македонија ја игра во Алијансата

А1он
Засега посетив партнерски земји, Босна и Херцеговина, Србија и секако Косово, а сега сум во НАТО сојузник, земја којашто е членка на НАТО и сосема
Македонија

Ковачевски-Столтенберг: Северна Македонија е ценет сојузник, со членството во НАТО обезбедена е стабилност и просперитет на земјата

А1он
Претседателот на Владата Димитар Ковачевски и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој денеска е во официјална посета на државата, по официјалниот пречек, одржаа тет-а-тет
Македонија

Премиерот Ковачевски го пречека генералниот секретар на НАТО Столтенберг со највисоки почести

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, денеска со највисоки почести на платото пред Владата, го пречека генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг,
Македонија

Столтенберг ја почнува западнобалканската турнеја, во вторник доаѓа во Скопје

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска ќе отпатува за Сараево, како прва етапа од неговата турнеја низ четири земји од Западниот Балкан, во чии
Свет

Столтенберг е „убеден“ дека Киев е подготвен да ја врати територијата

А1он
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека е „убеден“ дека Украина е подготвена да преземе повеќе територии додека Киев се подготвува за нова офанзива.
Македонија

Столтенберг: НАТО поддршка за Северна Македонија за борба против дезинформациите

А1он
Обезбедуваме помош и поддршка за Северна Македонија која се соочува со различни видови хибридни и кибер-закани. Поддршката што НАТО и сојузниците се подготвени да ѝ
Регион

Столтенберг: Српската и косовската страна конструктивно да се вклучат во дијалог и да го решат спорот по дипломатски пат

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека српската и косовската страна мора „конструктивно да се вклучат“ во дијалогот со посредство на ЕУ и
Регион

Столтенберг за стравот на Ескобар за кредибилноста на црногорската Влада: НАТО има строги протоколи за споделување инфромации

А1он
НАТО има строги протоколи за да обезбеди доверливост на информациите, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг. Запрашан да ја коментира изјавата на американскиот
Свет

Ердоган: Очекуваме конкретна поддршка од сите наши сојузници од НАТО

А1он
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска се сретнаа во Брисел. Ердоган допатува во европската престолнина да се сретне