hodzaj

Регион

Хоџај: Премиерската функција нема да ја препуштиме на друга партија

А1он
Енвер Хоџај, потпретседателот на Демократската партија на Косово (ДПК), тврди дека оваа партија, столбот на актуелната владеачка коалиција, е цврсто определена за вонредни избори на
Регион

Хоџај: Односите Косово – Америка на најниско ниво досега

А1он
Косовскиот вицепремиер и член на државната делегација за преговори со Србија, Енвер Хоџај изрази денеска вознемиреност поради, како што вели, „најниското ниво на односи“ меѓу
Регион

Хоџај: Преговорите со Србија во Брисел ќе продолжат во февруари

А1он
Потпретседателот на Владата на Косово и челн на државната делегација за преговори со Србија Енвер Хоџај најави дека наредната средба на преговарачките тимови на двете
Регион

Хоџај: Членките на ЕУ кои не го признаваат Косово придонесуваат за дестабилизација на регионот

А1он
Потпретседателот на косовската Влада, Енвер Хоџај смета дека петте држави членки на Европската унија кои се уште ја немаат признато независноста на Косово придонесуваат за
Регион

Хоџај: Белград има намера да го дестабилизира Балканот преку медиумите кои ги контролира

А1он
Заменик-претседателот на косовската Влада, Енвер Хоџај вели дека српските власти преку медиумите кои ги контролираат водат постојана пропаганда против Косово, а крајна цел им е
Македонија

Стоилковиќ: Заев да одговори за предлогот на Хоџај за „пакт против Србија“

А1он
Претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоилковиќ рече дека очекува одговор од премиерот Зоран Заев за предлогот на Енвер Хоџај за „пакт
Регион

Хоџај: Поделба на Косово? Не, благодарам

Заменикот на косовскиот премиер Енвер Хоџај, коментирајќи ја изјавата на рускиот амбасадор во Белград, изјави дека поделба на Косово не доаѓа предвид. Амбасадорот Александар Чепурин
Регион

Хоџај: Косово никогаш не било ниту ќе биде дел од Србија

А1он
Шефот на косовската дипломатија, во заминување, Енвер Хоџај, му возврати на новиот српски претседател Александар Вучиќ, изјавувајќи дека Косово никогаш не било дел од Србија.