grcija

Македонија

Меимаракис му одговори на Велјаноски

А1он
Претседателот на грчкиот парламент Вангелис Меимаракис,  одговори на писмото што неодамна му го испрати неговиот  македонски колега , Трајко Велјаноски. „Верувам дека развојот на добрососедските
Економија

Македонците во Грција потрошиле 550 милиони евра

А1он
Грција, која е во економски колапс, добро се офајди од македонските туристи. Во теков на одморите, Македонците во Грција потрошиле 550 милиони евра. Според анализата
Свет

Самарас:Грција ќе излезе од тунелот на кризата

А1он
Според  весникот „Фајненшл тајмс“, грчкиот премиер Андонис Самарас ќе побара од германскиот канцелар Ангела Меркел и од францускиот претседател Франсоа Оланд продолжување  на рокот за
Регион

Продолжуваат напорите за гаснење на пожарите на Света Гора

А1он
Девет авиони, четири хеликоптери и десетици пожарникари се борат од средата со пожарите на Света Гора, кои се насочени кон Хиландарскиот манастир, јавија грчките медиуми.
Регион

Невработеноста во Грција во мај годинава достигна 23,1%

А1он
Невработеноста во Грција во последната година е зголемена за повеќе од шест проценти, покажуваат статистичките податоци објавени денеска во Атина. Во мај годинава невработеноста во
Регион

Над 50.000 деца во Грција ќе останат надвор од детските градинки

А1он
Над 50.000 деца во Грција ќе останат надвор од детските градинки поради намалено финансирање кон општините, пишува денеска грчкиот весник „Та неа“. И покрај 42-процентниот
Регион

Самарас се уште бара начини како да намали 11,5 милијарди евра во трошоците

А1он
Грчкиот премиер Андонис Самарас попладне ќе има состанок со министерот за финансии Јанис Стурнарас, кој уште еднаш ќе го информира за сите детали околу мерките