gradeznici

Економија

Градежниците лани потрошиле материјали и енергија во вредност од 11.859.712.000 денари

А1он
Деловните субјекти кои се занимаваат со градежна дејност минатата година потрошиле градежни материјали и енергија во вредност од 11 859 712 000 денари, што е
Економија

Пандемијата не ги запира градежниците: во јуни издадени дозволи за градби вредни 210 милиони евра

А1он
Во јуни годинава се издадени 273 одобренија за градење што е за 35,1 отсто повеќе во однос на истиот месец лани. Предвидената вредност на објектите
Македонија

Одлуката за ограничување за движење на максимално две лица не ги опфаќа градежниците во работниот процес

А1он
Одлуката за ограничување на движење на максимално две лица на цела територија на државата се однесува за движење на јавни места и јавни површини. Оваа
Економија

Помалку договори на македонските градежници во странство во првиот квартал

А1он
Во периодот јануари-март годинава вкупната вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 2.265.602.000 денари, што е за 14,1 проценти помалку во споредба со истиот
Македонија

(ВИДЕО) Трајковски: Градежните работници се целосно незаштитени

А1он
Го укинуваат здравственото осигурување на градежните инженери, а градежните работници истото воопшто го немаат, вели Атанас Трајковски, претставник на Независниот синдикат на градежниците. – Ми