erusalim

Свет

(ВИДЕО) Благодатниот оган се подели меѓу верниците во Ерусалим

А1он
Благодатниот оган се подели меѓу верниците во Ерусалим. Илјадници палестински православни христијани и аџии од целиот свет присуствуваа денеска во Стариот град на Ерусалим на
Македонија

Државна и црковна делегација во Ерусалим на преземањето на Благодатниот оган во Базиликата на Светиот гроб

А1он
Државна и црковна делегација од Република Северна Македонија, предводена од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, во чиј состав се министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска,
Свет

Нетанјаху: Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио

А1он
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави „силен“ и „цврст“ одговор на „тероризмот“ по двата палестински напади во источен Ерусалим, од кои еден уби седум лица во
Свет

Најмалку седум лица се убиени, а најмалку десет други се ранети вечерва во Eрусалим

А1он
Најмалку седум лица се убиени, а најмалку десет други се ранети вечерва во престрелка во близина на синагога во населбата Неве Јаков во источен Ерусалим.
Свет

САД го осудија нападот, Блинкен доаѓа во Израел и покрај нападот

А1он
САД го осудија нападот на синагогата во Ерусалим, истакнувајќи дека станува збор за очигледен терористички напад, изјави заменик портпаролот на американскиот Стејт департмент Ведант Пател.
Свет

Полицијата објави фотографии од автомобилот и пиштолот што ги користел напаѓачот на синагогата

А1он
Полицијата објави фотографии од автомобилот и пиштолот што ги користел напаѓачот на синагогата. Според прелиминарната полициска истрага, напаѓачот чекал пред синагогата и отворил оган кога
Свет

(ВИДЕО) Терористички напад во Ерусалим: Петмина убиени, застрелан е напаѓачот

А1он
Најмалку пет лица загинаа во терористички напад во населбата Неве Јаков во Ерусалим, соопштија во петокот израелските лекари и полиција. BREAKING: At least 8 killed,