ekoloska taksa

Економија

Еколошката такса не е кризен данок од фискална гледна точка, тврди Бесими

А1он
Во земјава постои консензус меѓу власта, опозицијата и бизнис заедницата дека е време да се дизајнира моделот на еколошки давачки и да се донесат. Дилема
Македонија

Владата сака по брза постапка да го протурка предлогот за еколошка такса

А1он
Правните служби на Владата ја разгледуваат можноста да се стави европско знаменце на Предлог-законот за воведување зелена еколошка такса за горивата кој е во собраниска
Економија

Finance Think: Еколошката такса претставува еднократно зголемување на цените со постојан и можен преносен ефект

А1он
Воведувањето на еколошката такса врз цената на горивата ќе има еднократен краткорочен ефект врз општото ценовно ниво – инфлацијата, кој би се движел од 0,15
Македонија

Битиќи: Очекувам да бидат донесени потребните законски измени за воведување зелена еколошка такса

А1он
Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи се надева дека опозициските и сите останати пратеници во најбрзо време ќе ги донесат потребните законски измени за воведување
Македонија

Кој сака почист воздух и зеленило, не треба да му пречи еколошката такса, вели Заев

А1он
Премиерот Зоран Заев, коментирајќи ја најавата на опозицијата дека ќе го блокира донесувањето на законот за еколошка такса, денеска од Куманово изрази надеж дека ќе