dua lipa

Магазин

Дуа Липа триумфираше на Британските музички награди

А1он
Синоќа се одржа доделувањето на Британските музички награди, на коишто поп-ѕвездата Дуа Липа по вторпат ја освои наградата за најдобра британска соло-пејачка. Свеченоста се одржа
Македонија

Македонски хакери ги срушија сајтовите на Дуа Липа и Рита Ора

Искра Манојлоска
Официјалните интернет страници на пејачките со албанско потекло Дуа Липа и Рита Ора се хакирани од македонската група „АнонОпсМКД“. Анонимните македонски хакери неодамна се појавија
Регион

Рита Ора по стапките на Дуа Липа: Ставете го Косово на мапата

Искра Манојлоска
Британската пејачка со албанско потекло, Рита Ора, преку Твитер побара од технолошкиот гигант Епл да го стави Косово на мапата. Рита се одлучи на овој
Регион

Дуа Липа по реакциите за твитот со мапа на „Голема Албанија“: Немав намера да поттикнам омраза

А1он
Дуа Липа тврди дека никогаш немала намера да „поттикне какво било омраза“ со својот пост на Твитер. Пејачката предизвика огромни реакции, откако на социјалните мрежи
Регион

УНИЦЕФ се огради од ставовите на Дуа Липа: Таа не е наш амбасадор

А1он
Канцеларијата на УНИЦЕФ во Србија денеска посочи дека пејачката Дуа Липа, која деновиве предизвика внимание и критики со објава на мапа на „голема Албанија“ на
Македонија

Дуа Липа ги подели македонските актери и артисти, социјалните мрежи вријат по картата со „голема Албанија“

Кристијан Ландов
Препукувања и кавги низ социјалните мрежи донесе објавата на артистката Дуа Липа која сподели карта од „голема Албанија“ со маркирани територии од други држави, на
Магазин

Харадинај: Косово е среќно што е претставувано од Дуа Липа

А1он
Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај ѝ честита на пејачката по потекло од Косово, Дуа Липа за освоените две признанија на синоќешното доделување на музичките награди „Греми“,