dik

Македонија

Констатирана оставката на Кондарко

А1он
Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска пред почетокот на работата по точките од 74. седница, ја констатира оставката на претседателот на ДИК, Борис Кондарко. Првиот
Македонија

Собранието треба да ја констатира оставката на Кондарко

А1он
Собранието на Република Македонија на денешната 74. седница се очекува да ја констатира оставката на претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко. Во петокот тој до
Македонија

Во СДСМ консултации за нов предлог за претседател на ДИК

А1он
Во СДСМ се одвиваат консултации за нов претседател на ДИК по денешната оставка на Борис Кондарко, изјави Оливер Спасовски, генерален секретар на партијата. – Ние
Македонија

Борис Кондарко поднесе оставка во ДИК

А1он
Претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко поднесе оставка. Барањето е веќе доставено до Парламентот, а во оставката тој бара да биде разрешен на наредната собраниска седница. Првата
Македонија

Статистика до 18 октомври да ги достави податоците од Избирачкиот список

А1он
Државната изборна комисија (ДИК) стручно, согласно одредбите од Изборниот законик постојано врши ажурирање и го води Избирачкиот список согласно утврдената методологија и извештаите што ги
Македонија

Јанкулоска: Кондарко да закаже седница на ДИК, МВР стои на располагање

А1он
Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска во Берово потенцира дека МВР целосно му стои на располагање на претседателот на ДИК, Борис Кондарко, за сите
Македонија

Кондарко: Не обвинив никого за Избирачкиот список

А1он
Како претседател на Државната изборна комисија, Борис Кондарко во денешната реакција тврди дека во неговото вчерашно соопштение до медиумите не обвинил никого за попречување на активностите за Избирачкиот
Македонија

Членови на ДИК: Наводите на Кондарко и СДСМ се некоректни и тенденциозни

А1он
Наводите кои ги изнесува претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко и СДСМ се крајно некоректни и тенденциозни со цел јавноста да добие погрешен впечаток
Македонија

ДИК: Кондарко не може сам да донесува одлуки

А1он
Државната изборна комисија како неосновани и неточни ги оценува обвинувањата за кочење на работата на ДИК при прочистувањето на Избирачкиот список од страна на претседателот Борис Кондарко. –