cips

Македонија

Повлечен од продажба небезбеден чипс од Косово

А1он
Холандското органско какао „Cacao powder raw“ и чипсот „ВИПА Грил“ се повлечени како небезбедни, информира Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). Какаото не било пуштено
Свет

Познат бренд на чипс е повлечен од пазарот: По смртта на момче, уште две девојки завршија во болница

А1он
Популарниот чипс „Hot Chip Challenge“ е повлечен од продажба во продавниците во Германија и во САД. Драстичната мерка во Германија беше активирана кога две тинејџерки
Економија

За власта луксуз е да јадеме риба и овесни снегулки, а мајонезот е поскап оти се грижи за нашето здравје

Орце Костов
По бурните реакции на граѓаните во сите супермаркети во кои „А1он“ направи обиколка дека цените се покачени не само на луксузните производи, туку на производите
Македонија

АХВ проверува дали и кај нас го има канцерогениот српски чипс

А1он
Во тек се проверки дали на македонскиот пазар има српски чипс во кој е откриено високо ниво на акриламид, изјави директорот на Агенцијата за храна
Регион

Српски чипс со високо ниво канцерогена супстанција запрен на хрватската граница

А1он
На хрватската граница е откриено високо ниво на канцероген акриламид во прехранбен производ произведен во Србија. Високо ниво на акриламид е откриено во чипсот со