burgas

Регион

Грција и Бугарија разговараат за активирање на стариот проект за изградба на нафтоводот Бургас-Александруполи

А1он
Бугарија ѝ предложила на Грција да се активира стариот проект за транспорт на нафта од грчкиот град Александруполи до бугарскиот град Бургас, но без вклученост
Регион

Во Бугарија им беше оддадена почит на жртвите од терористичкиот напад на аеродромот во Бургас пред 10 години

А1он
Бугарија денеска одбележува десет години од терористичкиот напад на аеродромот во Бургас, во кој загинаа петте израелски туристи и еден бугарски државјанин, а повредени беа
Регион

Две доживотни затворски казни за нападот во Бургас врз израелските туристи

А1он
Специјалниот суд во Бугарија им изрече доживотна казна затвор на двајцата мажи за кои во судска постапка се докажа дека биле соучесници во терористичкиот напад