buca

Свет

Захарова: Режимот во Киев не успеа да ја претвори Буча во „украинска Сребреница“

А1он
Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, изјави дека е потребна чесна и непристрасна истрага за да се утврди вистината за минатогодишните
Свет

Провалиле во куќи во зори и киднапирале луѓе: Откриено како Русите „ловеле“ Украинци во Буча

А1он
Големо внимание на јавноста привлече големата приказна на АП за тоа како руските војници спроведоа „операција за чистење“ во Буча, еден од најголемите центри за
Свет

ВИДЕО: Њујорк Тајмс објави снимка за која тврди дека е нов доказ дека Русите убивале заробеници

А1он
Њујорк Тајмс објави нови снимки за кои тврди дека докажуваат дека руските сили егзекутирале најмалку осум украински затвореници на 4. март во Буча, недалеку од
Свет

Путин ја одликуваше воената единица од Буча

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин ги одликуваше припадниците на руската воена единица стационирана во Буча, која меѓународни организации ја обвинуваат за воени злосторства, со оглед на
Свет

ВИДЕО: Независен руски портал направи реконструкција на случувањата во Буча, убиствата се случиле кога Русите биле во градот

А1он
Независниот руски портал Медуза го реконструираше масакрот во Буча. Медуза дошла до снимката од дрон за која вели дека е направена во периодто меѓу 23
Свет

Германија пресретна комуникација со која се докажува злосторството во Буча

А1он
Германското разузнавање (БНД) пресретнало комуникации на руската војска во која се документира договор за масакрот во Буча, тврди магазинот Шпигел. Според извештајот испратен од БНД
Свет

Полициски час во регионот на Буча за да се спроведува деминирање и да се спречат грабежи

А1он
Вадим Денисенко, советник на министерот за внатрешни работи на Украина, соопшти дека во областа околу Буча северозападно од Киев е прогласен полициски час за да
Свет

Њујорк тајмс: Сателитски снимки докажуваат дека телата на улиците во Буча лежат со недели

А1он
Мртвите тела на цивили во Буча лежат на улиците со недели, и покрај руските тврдења дека убиствата се случиле откако војниците си заминале, според Њујорк