azerbejdjan

Свет

Азербејџан окупира област близу Карабах, изгубена пред скоро 30 години

А1он
Азербејџан соопшти дека нивни трупи влегле во погранична област со Нагорно Карабах, што беше предадена од ерменските сепаратисти по речиси 30 години, како дел од
Свет

(ВИДЕО) АНАЛИЗА: Што точно се случуваше во Нагорно-Карабах, ретроспектива на воените дејства

Горјан Грнчаровски
Нагорно-Карабах е планински регион од речиси 4.400 квадратни километри, традиционално населен со христијански Ерменци и муслимани Турци, кој за време на СССР стана автономен регион
Свет

Москва: Русија, САД и Франција работат на смирување на ситуацијата во Нагорно-Карабах

А1он
Рускиот заменик министер за надворешни работи, Андреј Руденко, попладнево изјави дека Русија, заедно со САД и Франција, прави активни напори за намалување на тензиите и
Свет

Светските лидери бараат прекин на судирите во Нагорно Карабах

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД ќе се обидат да го запрат насилството што изби меѓу Ерменија и Азербејџан. – Ние многу внимателно ја
Свет

Целодневни судири во Нагорно-Карабах, се бројат мртви на двете страни

А1он
Парламентот на Азербејџан и Владата на Ерменија денеска прогласија воена состојба во своите земји, а властите во Ереван и непризнатата Република Нагорно-Карабах, за која двата
Свет

И Азербејџан прогласи воена состојба, Ерменија размислува за признавање на независноста на Нагорно-Карабах

А1он
Парламентот на Азербејџан денеска усвои декрет за воведување воена состојба во поголем број градови и региони во земјата, јави Тасс, дополнувајќи дека ваквиот чекор се
Свет

Ерменија во денешните судири во Нагорно-Карабах уништила 10 тенкови, 4 хелкиптери и 15 беспилотни летала на Азербејџан

А1он
Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека соперникот Азербејџан во денешните судири во Нагорно-Карабах изгубил четири хелкоптери, 15 беспилотни летала и 10 тенкови и борбени возила,
Свет

Акар: Ерменија веднаш да ги прекине провокациите кон Азербејџан, Анкара го поддржува Баку

А1он
Турција денеска побара Ерменија веднаш да ги прекине непријателствата со Азербејџан, кои „ќе го фрлат целиот регион во оган“. Турскиот министер за одбрана, Хулуси Акар,
Свет

Папата апелира за мир во регионот на Кавказ, по денешните судири во Нагорно Карабах

А1он
Папата Франциск денеска изјави дека се моли за мир во регионот на Кавказ по обновените судири меѓу Ерменија и Азербејџан за спорната територија Нагорно-Карабах. „Се
Свет

ВИДЕО: Срушени хеликоптери и цивилни жртви од двете страни, Ерменија воведе воена состојба

А1он
Властите во Нагорно-Карабах воведоа воена состојба и целосна мобилизација на машкото население по ескалација во азербејџанско-ерменскиот конфликт. Тоа го нагласи во изјавата денеска претседателот на