aviolinija

Економија

Слета првиот авион на „Луфтханза“ од Франкфурт на скопскиот аеродром

А1он
На Меѓународниот aеродром Скопје слета првиот авион на „Луфтханза“ од Франкфурт. Со настан организиран од ТАВ Македонија на скопскиот аеродром, по повод отворањето на новата
Економија

„Луфтханза“ влегува на македонскиот пазар, стартува новата авиолинија Скопје-Франкфурт

А1он
Со слетување на првиот авион на „Луфтханза“ на скопскиот аеродром, денеска ќе биде означен стартот на новата авиолинија Франкфурт-Скопје и влезот на германската авиокомпанија на
Економија

Пораст на патничкиот авиосообраќај во деветте месеци на 2022

А1он
Двата македонски аеродрома, Меѓународниот Аеродром Скопје и Аеродромот Св. Апостол Павле Охрид, забележаа силно закрепнување на патничкиот сообраќај во првите 9 месеци од 2022 година,
Економија

Наскоро возобновување на директната авионска линија Скопје – Сараево

А1он
Наскоро се очекува да биде возобновена директната авионска линија меѓу Сараево – Скопје, најавија денеска во Скопје министрите за транспорт на двете држави Горан Сугарески