aviolinii

Економија

Слета првиот авион на „Луфтханза“ од Франкфурт на скопскиот аеродром

А1он
На Меѓународниот aеродром Скопје слета првиот авион на „Луфтханза“ од Франкфурт. Со настан организиран од ТАВ Македонија на скопскиот аеродром, по повод отворањето на новата
Економија

„Луфтханза“ влегува на македонскиот пазар, стартува новата авиолинија Скопје-Франкфурт

А1он
Со слетување на првиот авион на „Луфтханза“ на скопскиот аеродром, денеска ќе биде означен стартот на новата авиолинија Франкфурт-Скопје и влезот на германската авиокомпанија на
Економија

Пораст на патничкиот авиосообраќај во деветте месеци на 2022

А1он
Двата македонски аеродрома, Меѓународниот Аеродром Скопје и Аеродромот Св. Апостол Павле Охрид, забележаа силно закрепнување на патничкиот сообраќај во првите 9 месеци од 2022 година,
Свет

Повици за штрајк на нискобуџетните авиопревозници во Европа

А1он
Неколку европски синдикати на кабинскиот персонал на авиокомпанијата Рајанер повикаа на штрајк следниот викенд во Франција, Шпанија, Белгија, Италија и Португалија, додека шпанскиот синдикат исто
Свет

После шест години прекин во авиособраќајот за в недела предвиден првиот комерцијален лет од главниот град на Јемен

А1он
После шест години прекин во авиособраќајот за в недела е планиран првиот комерцијален лет од аеродромот во главниот град на Јемен. Планирано е на 24
Економија

Бочварски: Ги пречекавме првите патници од првиот лет Скопје – Софија, воспоставуваме нови авионски врски

А1он
Утрово на Меѓународниот аеродром Скопје, министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, ги пречека патниците кои пристигнаа со првиот комерцијален лет на релација Софија –
Свет

УИА: Осигурителните компании го прекинуваат осигурувањето за летови во воздушниот простор над Украина

А1он
Украинските меѓународни авиокомпании (UIA), најголемиот авиопревозник во државата, објави официјално известување од осигурителните компании дека го прекинуваат осигурувањето за летови во украинскиот воздушен простор поради