arm

Македонија

Проштална средба на началникот Котески со одбранбеното аташе на САД Браун

А1он
Началникот на ГШ на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески денеска имаше проштална средба со полковникот Тод Браун кој во изминатите три години ја извршуваше должноста одбранбено
Македонија

АРМ доби нова химна и новата униформа за баталјонот за Почести

А1он
На плоштадот „Македонија“ во Скопје попладнево беше промовирана новата химна на Армијата на Република Македонија и новата униформа на баталјонот за Почести. Промоцијата на новата
Македонија

Министерството за одбрана ќе публикува „Бела Книга“

А1он
По седум години, министерството за одбрана ќе публикува „Бела Книга“. Документот, по дијалогот со научно-стручната заедница, треба да претставува транспарентен преглед и на националната безбедносна
Македонија

Пијан возач уништи спомен плоча на бранителите во Волково

А1он
Возач во пијана состојба удрил во спомен плочата на четворицата загинати жители на Волково во воениот конфликт во 2001 година. Против возачот, против кого е
Македонија

Делегација на АРМ во дводневна посета на Албанија

А1он
Делегација на АРМ предводена од началникот на Генералштабот, генерал-мајор Горанчо Котески од денеска претстојува во дводневна официјална посета на Вооружените сили на Република Албанија. Делегацијата
Македонија

Иванов на најголемата воена вежба во Македонија

А1он
Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Ѓорге Иванов ќе присуствува на најголемата воена вежба „Кооперативна долга стрела/Лансер 2012“ на „Криволак“. Заедно со претседателот на