arktik

Свет

Норвешка планира да понуди рекорден број блокови на Арктикот за истражување нафта и гас

А1он
Норвешка планира на енергетските фирми да им понуди рекорден број блокови за истражување на нафта и гас на Арктикот во обид да продолжи со производството
Свет

Климатолозите тврдат дека летниот мраз на Арктикот ќе исчезне до 2050 година

А1он
Климатските промени забрзано ги топат замрзнатите региони во светот, а најзагрозен е летниот арктички морски мраз, кој сигурно ќе исчезне до 2050 година, се вели
Свет

СВЕТСАД ќе постават амбасадор за Арктикот поради зголемената руска воена активност

А1он
САД планираат да назначат амбасадор за Арктикот, поради зголемената руска воена активност во тој регион, јавува денеска Би-би-си. „Патувачкиот амбасадор ќе биде назначен за подобрување
Свет

САД назначуваат специјален претставник за Арктикот

А1он
САД назначија специјален претставник за Арктикот за унапредување и заштита на американските интереси на Арктикот, се вели во денешното соопштение од Стејт департментот. -За заштита
Свет

Студија: Арктикот не бил толку топол како денес повеќе од 7.500 години

А1он
Арктикот никогаш не бил толку топол во последните 7.500 години како што е денес, се вели во студија објавена денеска во списанието Nature Communications. Научниците
Свет

Велика Британија го зајакнува военото присуство на Арктикот

А1он
Велика Британија има намера да го зајакне своето воено присуство на Арктикот, изјави денеска во Норвешка британскиот министер за одбрана Бен Волас. Велика Британија воено
Свет

На Арктикот до крајот на векот температурата може да се зголеми за 20 степени

А1он
Експертите од Институтот за нумеричка математика Марчук при Руската академија на науките предвидуваат дека емисијата на штетни гасови ќе ја зголеми температурата во Арктичкиот басен
Свет

Доцни замрзнувањето на водата и создавањето мраз на Арктикот

А1он
Научниците предупредуваат дека поголемиот дел од Арктикот се уште не почнал да се замрзнува иако е крај на октомври. Засега тоа е најдоцен регистриран период
Свет

Површината на арктичкиот морски мраз по втор пат падна под 4 милиони квадратни километри

А1он
Површината на арктичкиот морски мраз падна под четири милиони квадратни километри по втор пат откако почна сателитското снимање во 1979 година, соопшти американскиот Национален центар