animaks

Спорт

ВИДЕО: Норис му го скрши трофејот од 40.000 евра на Макс Верстапен

А1он
Макс Верстапен ја продолжи својата доминација на трката за ГН на Унгарија бидејќи ја оствари седмата последователна победа во Формула 1, а тимскиот колега од
Култура

Прогласени победниците на тринаесеттото издание на Анимакс Скопје Фест

А1он
Кинескиот краток филм „Момчето покрај прозорецот“ на авторот Кс Жанг е овогодинешниот добитник за Златната Тула на меѓународниот фестивал за анимиран филм „Анимакс Скопје Фест“.
Култура

Четириесет анимирани филмови во официјалната програма на 9. „Анимакс Скопје фест“

А1он
Од денеска до 22 декември во Кинотеката ќе се одржува 9. Меѓународен филмски фестивал за анимирани филмови „Анимакс Скопје фест“, годинава под мото „Од дел
Култура

Фестивалите „Мобил филм фест“, „Луѓе како нас“ и „Анимакс“ во декември во Кинотека

А1он
На кинотечната програма уште неколку дена е во тек Неделата на полски филм: Светот на Кшиштоф Кјешловски, по која ќе следуваат неколку современи наслови од
Култура

Данскиот филм „Ништо не се случува“ победник на осмиот Анимакс

А1он
Златната Тула за најдобар анимиран филм на осмото издание на Анимакс Скопје Фест ја понесе данскиот филм „Ништо не се случува“ на авторката Мишел Кранот.
Култура

Шестиот „Анимакс Скопје фест“ од 1 до 4 декември во Кинотека на Македонија

А1он
Педесетина анимирани филмови од 28 држави од светот ќе бидат прикажани на шестото издание на Меѓународниот фестивал за анимиран филм „Анимакс Скопје Фест“, кој од 1 до
Култура

Анимакс Скопје Фест го отвори повикот за анимирани филмови

А1он
Меѓународниот фестивал за анимиран филм „Анимакс Скопје Фест“ објавува отворен повик за аплицирање за годинешното шесто издание на фестивалот, кое ќе се одржи во ноември