albanija

Регион

Албанија: Парламентарни избори во јуни следната година

А1он
Претседателот Нишани денеска потпиша указ со кој 23 јуни 2013 година го утврди како датум за организирање на парламентарните избори. За датумот на изборите претходно
Регион

Македонски државјани учествувале во киднапирање на Албанец

А1он
Албанската полиција трага по двајца македонски државјани, кои заедно со уште тројца албански нарко дилери го киднапирале Евар Красниќи од тиранската населба Фарк, поради нерасчистени
Регион

Карпентер: Изјавата на Бериша е за домашна употреба, но сонот за голема Албанија е жив

А1он
Сонот за голема Албанија се уште е жив во југоисточна Европа, оценува Тед Гален Карпентер, експерт за одбранбени и надворешно-политички прашања на најпознатиот либертаријански институтот
Регион

Нишани за откажаната посета на Иванов: Ние го почитуваме пријателот

А1он
Албанскиот претседател, Бујар Нишани во емисијата „Топ стори“ на тиранската телевизија „Топ-чанел“, меѓу другото изјави дека претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов немал никаква причина
Регион

Нишани: Албанија нема територијални претензии кон соседните држави

А1он
Албанија и нејзиниот народ немаат територијални претензии кон соседните држави, изјави албанскиот претседател Бујар Нишани вчера во Тирана. На прашањето по повод откажувањето на посетата