adzilak

Свет

На мал аџилак во Мека ќе можат да одат само вакцинирани или со стекнат имунитет од Ковид-19

А1он
Само луѓето кои биле вакцинирани или со стекнат имунитет од Ковид-19 ќе можат да одат да вршат омра, мал аџилак во Мека за време на
Свет

ВИДЕО: Муслиманите на аџилак во Мека со почитување на заштитните мерки

А1он
Муслиманските аџии во Саудиска Арабија денеска учествуваат во симболичниот ритуал на каменување на сатаната, почитувајќи ја физичката дистанца и другите заштитни мерки против ширењето на
Свет

Аџилакот во Мека почна со ограничен број верници

А1он
Муслиманските верници одбрани за аџилак, вчера го завршија карантинот, а денеска ја посетуваат Мека, каде се применуваат мерките за спречување на ширењето на Ковид-19. Според
Свет

Околу два милиона верници се очекуваат на аџилакот во Саудиска Арабија оваа година

А1он
Властите во Саудиска Арабија објавија крај на подготовките за аџилак што оваа година почнува на 9 август и завршува на 14 август. Се очекува таа
Свет

Муслиманите го слават Курбан бајрам, финални обреди на аџиите

А1он
Муслиманите денеска го прославуваат Курбан бајрам додека околу два милиона верници спроведуваат завршни обреди на аџилакот во Саудиска Арабија. Верниците се собрани во комплексот Мина
Македонија

Четириесет верници од Кумановско се вакцинирале пред заминување на аџилак

А1он
Привршува вакцинирањето против менингит на верниците во кумановскиот Центар за јавно здравје на верниците кои годинава ќе заминат на аџилак во Саудиска Арабија. Според податоците