meka

Свет

ВИДЕО: Започна чествувањето на Рамазан во Мека, во затворен простор се примаат само вакцинираните и имуните верници

А1он
Ограничен број муслимански верници ќе присуствува на вечерашната ноќна молитва, Тарави, во Големата џамија во Мека, соопштија локалните власти. Ова е втора година како чествувањата
Свет

На мал аџилак во Мека ќе можат да одат само вакцинирани или со стекнат имунитет од Ковид-19

А1он
Само луѓето кои биле вакцинирани или со стекнат имунитет од Ковид-19 ќе можат да одат да вршат омра, мал аџилак во Мека за време на
Свет

ВИДЕО: Муслиманите на аџилак во Мека со почитување на заштитните мерки

А1он
Муслиманските аџии во Саудиска Арабија денеска учествуваат во симболичниот ритуал на каменување на сатаната, почитувајќи ја физичката дистанца и другите заштитни мерки против ширењето на
Свет

Аџилакот во Мека почна со ограничен број верници

А1он
Муслиманските верници одбрани за аџилак, вчера го завршија карантинот, а денеска ја посетуваат Мека, каде се применуваат мерките за спречување на ширењето на Ковид-19. Според
Свет

Уништена јеменска ракета која се движела кон муслиманското светилиште Мека

А1он
Воената коалиција предводена од САД уништи ракета која се движела кон главното муслиманско светилиште Мека. Ракетата била истрелана од територијата на Јемен, а уништена е