Започнува 29. Македонско ракометно првенство

Од:

Новата сезона во Првата македонска ракометна лига, 29. по ред, започнува денеска со пет натпревари од комплетното прво коло.

Освојувачот на двојната круна во минатата сезона, Вардар 1961, одбрана на шампионската титула ја започнува на домашен терен против градскиот ривал Скопје 2020.

Воведното коло од новата сезона ќе донесе битолска пресметка меѓу Еурофарм Пелистер и Еурофарм Пелистер 2, додека во преостанатите натпревари, Охрид е домаќин на Тиквеш, екипата на Радовиш ја пречекува Струга, додека Прилеп му гостува на Бутел.

Бројот на гледачи е лимитиран и за влез во ракометните сали е потребно да се покаже сертификат за вакцинација или потврда за прележан Ковид во последните 45 денови, согласно одлуките на Владата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Полицаец со пендрек го удри репрезентативецот Филип Талески

Ана Ололовска

Македонските ракометари во група со Франција и Германија на ЕУРО 2024

Ана Ололовска

Македонските ракометарки во група со Шпанија, Литванија и Азербејџан во квалификациите за ЕП2024

Ана Ололовска

ВИДЕО: Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Горан Наумовски

Александар Јовиќ нов тренер на РК Еурофарм Пелистер

Ана Ололовска

Среќно „ракометно реми“ на Еурофарм Пелистер со Агуаш Санташ 27:27

Ана Ололовска