(ВИДЕО) Во Аргентина: Се степаа хулигани и полицијата, се спасуваа деца од стадион

Од:

Натпреварот од аргентинскиот Лига куп помеѓу Годој Круз и Белграно беше во прекин на половина час поради дивеењето на хулиганите надвор од стадионот. Нередот потоа се прошири и на трибините. Навивачите на домашниот тим Годај Круз кои немаа билети за натпреварот и полицијата се судрија, а во обид да ги спречат да влезат на трибините полицајците испукаа гумени куршуми и фрлаа кон нив солзавец и шок бомби, по што ситуацијата стана уште поинтензивна.

Поради силниот ветер солзавецот беше пренесен на трибините каде ситуацијата стана драматична. Навивачите побегнаа од трибините, владееше општа паника, а единствен начин да се излезе од трибините беше преку „жицата“ на стадионот. Некои почнаа да скокаат од трибините, а пожарникарите ги спречија, а само со чиста среќа беше избегната трагедија.

Во еден момент најсвесните навивачи почнаа да спасуваат деца и бебиња кои верувале или не беа на трибините со најжестоките поддржувачи. Во целиот настан нема жртви, а мечот беше прекинат на половина час, по што продолжи. Мечот заврши без голови.

Би можело да ве интересира

Глума каква нема ни во театар: Поранешен играч на Атлетико „одглуми“ повреда по дуел со противник

Горан Наумовски

Хјустон го победи Интер и го освои УС Опен Купот, Меси натпреварот го следеше од трибините

Студенти од Таџикистан и Пакистан се степале во Тетово

А1он

Претседател на колумбиски второлигаш e убиен по поразот на неговиот клуб

Горан Наумовски

Марсеј остана без тренер

Предраг Петровиќ

УЕФА ги казни Романците поради транспарентот „Косово е Србија“

Предраг Петровиќ