Шпанија четврти пат во историјата е европски фудбалски првак откако ја победи Англија со 2-1 во финалето на ЕВРО 2024 во Берлин. „Црвената фурија“ сосема заслужено го освојува пехарот со оглед дека покажа најмногу во текот на целиот шампионат и победи на сите натпревари што ги одигра.

Микел Ојарзабал, уште еден резервист на Луис де ла Фуенте, како што претходно беше Микел Мерино, е херојот на шпанскиот национален тим. Тој успеа да го постигне победничкиот погодок во 86.минута, откако реагираше одлично на уфрлената топка од левата страна и го надмудри Џордан Пикфорд.

Шпанија дојде во водство во 47.минута со голот на Нико Вилијамс, а израмни Кол Палмер во 73.минута со удар од 25 метри.

Саутгејт си поднесе оставка

Германија го повика турскиот амбасадор на разговор поради прославата на Демирал на ЕУРО

Катерина Ѓуровски

Тој ја однесе репрезентацијата на ЕУРО и веднаш даде оставка

Квалификации ЕУРО2024: Утре почнува продажба на влезници за гостувањето на Италија