Кошаркарите на Сакраменто Кингс беа поразени од Бруклин Нетс со 123: 121 пред домашните навивачи.

Избраниците на Дејв Јејгер имаа дури 28 поени предност во последните 13 минути од натпреварот, како и +25 во четвртата четвртина.

Сè мирисаше на триумфот за „кралевите“, но сепак ДиАнџело Расел мислеше поинаку и уште еднаш покажа дека се работи за неверојатен талент.

Тој постигна рекордни во кариерата 44 поени за 38 минути, со 12 асистенции, 4 скока и 4 украдени топки во најголемиот пресврт во историјата на оваа франшиза.

Расел во последната четвртина постигна дури 27 поени, но победничкиот кош го постигна Холис-Џеферсон на 0,8 секунди до крајот.

Хилд се обиде да донесе триумф за „кралевите“, но не погоди.

Ди Анџело го следеа Холис-Џеферсон со 14 поени и Џерет Ален со 13.

Кај поразениот тим најефикасен беше Марвин Бегли Џуниор со 28 поени, Диерон Фокс постигна 27, додека Харисон Барнс 17 години и седум скока.

„Мрежите“ имаат скор 37/36, додека „кралевите“ се со 34/36.

A1on

НБА: Денвер ја победи Минесота и израмни на 2:2 во полуфиналната серија на Западот