(ВИДЕО) Принцот Вилијам им посака среќа на Англичаните: „Цела нација е со вас“

Од:

Принцот Вилијам и посака многу среќа на англиската фудбалска репрезентација пред вечерашното финале на Европското првенство против Италија на „Вембли“, порачувајќи им на фудбалерите дека ја имаат поддршката од целата нација.

– Ви посакувам многу среќа. Го донесовте најдоброто од Англија и сите сме со вас, целата земја е со вас, па донесете го трофејот дома, порача принцот Вилијам, кој воедно е и претседател на Англиската фудбалска федерација (ФА).

Тој своето обраќање до англиските фудбалери го објави во видео порака на Твитер.

Англија вечерва го игра своето прво финале во историјата на европските првенства, а досега најголемиот успех го постигна во 1968 година кога заврши како третопласирана, додека во 1996 беше елиминирана во полуфиналето.

За Италија ова ќе биде четврто финале, по европската титула во 1968, и двата порази во финалните натпревари во 2000 и 2012 година.

Би можело да ве интересира

Саутгејт: Англија треба да го освои Светското првенство за да го заборави неуспехот во финалето на Еуро 2020

А1он

Шкотски весник предлага Манчини да биде прогласен за почесен граѓанин на земјата

Ана Ололовска

Донарума за последниот пенал во финалето: Не славев затоа што не знаев дека победивме

Ана Ололовска

Саутгејт ќе размисли дали би прифатил нов договор

Жарко Настоски

ВИДЕО: Хаос во Лондон по финалето на ЕУРО, повредени 19 полицајци, уапсени 49 лица

ВИДЕО: Италијанците го донесоа европскиот пехар во Рим

Катерина Павлова-Николовска