Македонскиот фудбалски репрезентативец Елиф Елмас со тимот Наполи стана шампион на Италија. Лидерот во Серија А конечно ја заврши работата откако на гостувањето во Удине одигра 1-1 против Удинезе и на пет кола пред крајот има недостижни 16 бода предност во однос на Лацио.

Ова е прв шампионски трофеј на Наполи по ерата на Диего Армандо Марадона. Тоа е прв шампионски пехар и за Елиф Елмас во кариерата во Серија А. Со тоа му се придружи на Горан Пандев како освојувач на „скудетото“.

Удинезе поведе со голот на Санди Ловриќ во 13.минута, но израмни Виктор Осимен во 53.минута и постигна гол за верификување на шампионската титула.

Елмас потпиша за Лајпциг

Бизарна причина го кочи големиот трансфер

Наполи ќе му понуди нов договор на Спалети

Распадори донесе радост, Елмас и Наполи на врвот во Серија А

Можниот трансфер на Роналдо во Наполи зависи од Антони!

Елмас и Наполи на стартот против Ливерпул, ПСЖ го чека Јуве, Баерн му гостува на Интер