УЕФА официјално го одложи натпреварот АЕК – Динамо, првиот дуел на 15 август во Загреб

Од:

Европската фудбалска унија (УЕФА) и официјално го откажа вечерашниот натпревар од третото квалификациско коло за Лигата на шампионите меѓу АЕК и Динамо Загреб, поради конфликт и убиство на навивач на матичниот клуб.

Натпреварот требаше да се одигра вечерва во Атина од 20.45 часот.

УЕФА соопшти дека првиот натпревар ќе се одигра на 15 август во Загреб, додека реваншот најверојатно на 18 или 19 август во Атина.

Би можело да ве интересира

УЕФА му ја зема акредитација на новинарот Садику поради провокација

УЕФА ја казни Албанија

(ВИДЕО) Инцидент на полуфиналниот натпревар од Купот на Хрватска меѓу Хајдук и Динамо на „Пољуд“

Чеферин нема повторно да се кандидира за функцијата претседател на УЕФА

Анализа на АЕК: Недостиг на пазарна конкуренција во мобилната телефонија, влезот ограничен

Горан Наумовски

Хаос во европскиот фудбал: Клубовите пуштаат еден по еден деманти

Предраг Петровиќ